یادگاری که در این گنبد ِ دوّار بماند

به نام آنکه جان را؛ فکرت آموخت

یادگاری که در این گنبد ِ دوّار بماند

به نام آنکه جان را؛ فکرت آموخت

یادگاری که در این گنبد ِ دوّار بماند

هرقدر بیشتر مرا بترسانی عمیق تر لبخند می زنم!

کمی از حقیقت شب قدر.

يكشنبه, ۶ تیر ۱۳۹۵، ۰۸:۲۶ ب.ظ
هوالقلمخیلی از ما شب‌های قدر برامون در انجام دادن ِ اعمال ِ مذهبیش خلاصه میشه یا حتی نمیشه. شاید با خودمون گفته باشیم خب قرآن در این شب نازل میشه که بشه! یا چه طور اتفاقات یک سالمون قراره نوشته و به دست امام زمان امضا بشه؟ پس اختیارمون کجاست؟ قراره این سه شب رو با گریه زاری اتفاقات خوب از خدا و امام‌ها گدایی کنیم؟
اگر حقیقت ِ شب ِ قدر خیلی جالب‌تر و هیجان‌انگیزتر از این شِبهـِه اطلاعاتی که داریم باشه چی؟ شاید شنیده باشید که میگن "لحظه‌ی قدر" قدر چند لحظه بیشتر نیست و در یکی از این سه شب اتفاق میوفته که از نظرها پنهانه.  نجوم این واقعه رو تعریف و اَهَمـِـّش رو توجیه میکنه:
سیارات منظومه‌ی شمسی هر کدوم روی مَدار خود در حال گردش هستن. برای هر کدوم از اینها یک وقت ِ خاص و طول ِ زمان ِ مشخص وجود داره که مَدارشون باز بشه و به اصطلاح افاضه‌ی فیض کنن، یعنی میشه از خصوصیات منحصر به فردشون استفاده کرد. حالا این سیاره‌هایی که هرکدوم برای خودشون زمان ِ مشخصی دارن، در شب ِ قدر به صف میشن و در یک لحظه‌ی خاص همگی با هم مَدارشون باز میشه! این اتفاق یعنی یک راه ِ مستقــیم از عالم ِ اجسام که ما باشیم تـــا آسمـان ِ هفتـم باز میشه! وقتی میگن در شب ِ قدر فرشته‌ها به زمین میان به این دلیل هست که عبور و مرور براشون راحت میشه! وقتی از بالا میشه اومد پایین پس این جاده دو طرفه ست، ما که نمی‌تونیم جسماً مثل سوپرمن یک دست رو بگیریم بالا و بریم آسمان‌ها رو طی کنیم اما می‌تونیم افکار، حرف‌ها، خواهش‌ها، دعا‌ها و اهدافمون رو مستقیـــم راهی ِ اون بالا کنیم! اینجوری میشه که در شب قدر سرنوشت ِ یک سال ِ آدم‌ها به دست ِ خودشون نوشته میشه.  سرنوشت‌ها تغییر میکنه و آدم‌ها عوض میشن!
اگر بهمون بگن چند دقیقه وقت داری تا فلک‌الافلاک بری، چی داریم روانه کنیم؟ قاعدتاً ترجیح میدیم به جای غم‌ها و گلایه‌ها؛ آرزو‌ها رو بفرستیم. وقت رو غنیمت بشماریم و به خودمون بپردازیم. شادی‌ها و لذت‌هامون رو، پیشرفت ها و روشنایی‌های ِ زندگی‌مون رو درخواست کنیم.

این مسئله رو برای تمام شب های قدر ِ زندگی یادتون باشه. که شب ِ قدر یک فرصت ِ دوباره ست. برای اینکه کسی/ چیزی بشیم که می‌خوایم باشیم. شب قدر اول برای شستن و پاک کردن ِ غم‌ها، زخم‌ها و دردهای یک سال ِ گذشته ست، "خدایا ببین امسال چقدر سختی کشیدم، ببین دلم خون شد، این شد این شد این شد.." بعد که خالی شدی آماده شی برای سال ِ در پیش ِ رو و فراغ بال از اینکه چه شرایطی رو پشت ِ سر گذاشتی بهترین شرایط ِ خودت رو برای پروردگارت بفرستی و ازش درخواست کنی. و و و و ... و دعا برای همدیگه رو فراموش نکنید.

نکته: همه‌ی اینها در صورتی هست که حواسمون جمع باشه و آگاه باشیم، بدونیم لحظات چقدر ارزشمند هستن جوری که چند دقیقه می‌تونه سرنوشت یک سال ِ یک آدم رو مشخص بکنه. پس هر سه شب رو غنیمت بدونیم، کی می‌دونه سرنوشتمون در دل ِکدامین چند دقیقه ست؟

پ.ن. حالا ببنید کسی که در مکانی خاص متولد میشه و در چنین شبی با چنین وضعیت ِ نجومی ِ محشری  روحش به ملکوت می‌پیونده چه وجود ِ والاتر از والایی می‌تونه باشه!
ما مسلمان‌ها فقط عزاداری ِ کورکورانه برای امامون رو یاد گرفتیم، هیچ‌کس نمیگه ماه رمضان یا حتی این چند شب سری به نهج البلاغه بزنیم ببینیم چی میگه! اون‌ها به عزاداری ِ ما نیازی ندارن بلکه با به عمل در آوردن حرف‌هاشون می‌تونیم خوشنودشون کنیم، خودمون هم به جایی برسیم. از امام علی عمل به همین جمله بس که: «ای انسان هر آنچه بیاندیشی همان را خلق می‌کنی.»

بیاید خودمون رو یک بار ِ دیگه از نو خلق کنیم.

موافقین ۶ مخالفین ۰ ۹۵/۰۴/۰۶
Zahra

نظرات  (۱۳)

دقیقا حق با شماس اعتماد به نویسنده
شما که می دونید این نوع نگارش لازمش اعتماد به نویسندس نباید بزارید این لینک ارجاع داده بشه برا کسانی که شمارو نمی‌شناسن
مخصوصا برا یه موضوع مذهبی که همین جوریش خیلی چیزاش برا بقیه گنگه و همه با سندو مدرک قبولش می‌کنن
من دوبار ازتون خواستم که منبع بدین با یه لحن کاملا عادی
و نه دوستانه چون لزومی نداره دوستانه باشه
قطعا من نرفتم حتی سرچ بکنم این موضوع رو چون به نظرم این رسالت شماس که وقتی متنی می‌نویسید در مورد صحت و درستیشم یه توضیحی به خواننده ی نا آشنا با خودتون بدید
کمترین کاری که می‌تونستید در جواب کامنت اول انجام بدید این بود که بگین این مطلب مجموعه ای از خونده های منه و هر کدومو از یه جا یاد گرفتم
نه این که در جواب سوال کتاب پرسیدن من به قول خودتون دو تا مبحث رو مشخص کنید
پاسخ:
درست می فرمایید.
از پنج انگشت سه تاش به سمت خود ِ من هست چون از متقاعد کردن دیگران گریزانم.

من روی ماه ِ شما رو هم می بوسم چون هر کس به اینجا میاد محترم هست و من در حد ِ توانم سعی می کنم خوش بخورد باشم.
موفق باشید. ^ ^
۰۹ تیر ۹۵ ، ۱۵:۵۰ سعادت سلیمانی
احسنت
پاسخ:
کـَف :))
۰۹ تیر ۹۵ ، ۱۴:۰۰ گمـــــــشده :)

فوق العاده بود. کاش زودتر می خوندمش.ممنونم

پاسخ:
سلام.
ان شاء الله سال ِ آینده. ^ ^
۰۹ تیر ۹۵ ، ۰۰:۵۵ فاطیما کیان
خانم پستت فوق العلاده عالی بود
ممنونم ازت :)
پاسخ:
متشکرم فاطیما جـان.
من دیگه حرفی ندارم واقعا…
فقط از این به بعد منبع نگاری رو یاد بگیرین
من دوبار ازتون پرسیدم
هربار به یه کتاب ارجاع دادین
و اصلا نه شماره صفحه ای و نه نام نویسنده ای در‌کار نیست
پاسخ:
حالا من حرف بزنم؟!

من سعی کردم شما رو درک کنم چون نحوه ی آشنایی با اینجور مطالب از طریق وب ها و دنیای ِ مجازی جز دانستنی های ضعیف حساب می شه یعنی همون قدر که می تونه صحت داشته باشه می تونه نداشته باشه. و درصد زیادی از اعتبارش مبتنی بر اعتماد به نویسنده هست. پس شما که من رو نمیشناسید حق دارید براتون سوال پیش بیاد. اما آیا حق دارید اینطور با لحن ِ حق به جانب و بی ادبانه از من اطلاعات بخواید؟ قاعدتاً خیر.
شما "نجوم ِ احکامی"رو سرچ کردید که بفهمید اینها کتاب نیستن و یک شاخه از علم نجوم محسوب می شن؟! و انتظار دارید بهتون مثل اطلاعات عمومی آدرس بدم و برید توی کتاب دانستی ها چکش کنید؟ اطلاعاتی که تک تکش از چندین جا استخراج شده و من کنار هم قرارشون دادم که بشه ازشون نتیجه گرفت. پس منبع واحدی نداره. و چیزی نیست که عمومیت داشته باشه.
اینجور مطالب رو باید با دل احساس کرد. شما می تونید اگر به دل تون نشست سعی کنید ازش استفاده کنید که به تجربه تون اضافه بشه و اگر متن نتونست متقاعدتون بکنه خیلی راحت ازش رد بشید. همین.

عزیزم معمولا منبع رو خودت باید بزنی پای نوشته هات اونم با مشخصات کامل
نام کتاب
نام نویسنده
صفحه مورد نظر
پاسخ:
میتونید به کتاب روضه المنجمین مراجعه کنید.
منبع این اطلاعات نجومی کجاس واقعا ؟؟
پاسخ:
سلام.
نجوم احکامی،  نجوم اسلامی.
خیلی خوب بود.ممنون:)
پاسخ:
خواهش میشه. ^ ^
واقعا عالی بود! خیلی ممنونم ازت
پاسخ:
خوشحالم اگر کمک کننده بوده باشه. ^ ^
این متنو جدی ننوشتی دیگه؟
پاسخ:
نه، کاملا جدی. چه طور؟
زهرا جان ممنون :*
پاسخ:
سبد سبد ستاره. 
خیلی ممنونم ؛ خیلی خوب بود :)
پاسخ:
خواهش می کنم. :)
۰۶ تیر ۹۵ ، ۲۱:۲۶ آقاگل ‌‌‌‌
ممنون بابت این مطلب خوبتون.
با اجازه لینک میدم داخل وبم :)
پاسخ:
اگر مورد استفاده قرار گرفت، منم شریک ^ ^
اختیار دارید، بفرمائید.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">